Instagram

 Facebook

 501 721 712

 janetalask@wp.pl

ZROZUMIEĆ SIEBIE

Polityka prywatności

© Zrozumieć siebie Aneta Janiszewska-Witaszczyk

Uzdrowienie zaczyna się od wewnątrz.

ZADZWOŃ

16 kwietnia 2025

Dlaczego kobiety chorują na raka piersi?

WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW

Choroba zawsze jest dla nas ważną informacją i konsekwencją emocjonalnych konfliktów, traum a także naszego stylu życia i środowiska w którym żyjemy.

Jakie konflikty emocjonalne powodują raka piersi?

To tzw. konflikt gniazda/domu rodzinnego lub rozszerzonego gniazda, związanego z rodziną, dziećmi, partnerem, przyjaciółmi, a nawet szefem czy pracą, dramat w gnieździe rodzinnym.

„Piersi symbolizują Świadomość tego kim jestem i moją szczodrość wobec siebie i innych. Są też symbolem piękna i macierzyństwa. Ich stan wskazuje na równowagę pomiędzy dawaniem i przyjmowaniem w życiu, między moją stroną żeńską i męską. Właściwa równowaga lub wymiana sprzyja prawdziwej płodności, dosłownie oraz w przenośni we wszystkich aspektach mojego życia. Świadczy o tym, że moje życie uczuciowe jest w harmonii z moim rozsądkiem”- Jacques Martel

Co przychodzi nam na myśl gdy mówimy o kobiecych piersiach?

Kobiecość, macierzyństwo, karmienie, bezpieczeństwo, bliskość, ciepło, piękno, zmysłowość, miłość, błogość... ( a może wstyd, poczucie winy, upokorzenie, porażka?)

Gdy pojawia się jakakolwiek dolegliwość piersi pomyśl o tych skojarzeniach (również o innych jeśli przychodzą ci do głowy) i poszukaj nie tylko w swojej głowie ale przede wszystkim w sercu odpowiedzi na pytanie „dlaczego zachorowałam? Jak się czuję jako kobieta, matka, córka? Czy mam prawo czuć się kobieco? Jak dużo daję z siebie i czy tyle samo otrzymuję i przyjmuję? Jaka jest moja relacja z partnerem, czy jesteśmy blisko siebie, czy czuję się bezpieczna przy nim i czy zawsze tak było? Czy partner mnie dostrzega i jest moim wsparciem, czy zawsze tak było? Czy czuję, że jestem dobrą matką, czy dobrze wychowuję lub wychowałam moje dzieci? Czy mam poczucie winy, krzywdy, czy czuję się samotna, odrzucona albo, że zawiodłam jako matka, żona, córka? Czy bardzo tęsknię za dzieckiem lub partnerem, który odszedł? Czy zamartwiam się o swoje dziecko, a może zwierzątko lub rodzica, lub brata, którego traktuję jak swoje dziecko? Czy miałam beztroskie dzieciństwo czy też zawsze musiałam być dorosła i odpowiedzialna? Jakie miałam relacje z mamą, tatą? Czy porzuciła mnie bliska osoba - rodzic, partner, przyjaciółka?

Jak sobie z tym wszystkim poradziłaś? Co czułaś, co czujesz teraz? Kto był lub jest przy Tobie w trudnych momentach i wspiera Cię bez względu na wszystko? Z kim dzielisz się swoimi trudnymi emocjami? Czy jako dziecko mogłaś wszystko opowiedzieć mamie lub tacie i zawsze miałaś ich wsparcie?

Dr Gabor Mate w książce „Kiedy ciało mówi nie” pisze: „ w brytyjskim badaniu z 1974r stwierdzono, że najczęściej powtarzającą się cechą pacjentek z rakiem piersi jest skrajne tłumienie gniewu” oraz u pacjentek powyżej 40 roku życiu- skrajne tłumienie innych uczuć. Pacjentki cechują się również skrajnym samo poświęceniem i ukrywaniem uczuć pod maską uprzejmości, brakiem umiejętności stawiania granic i mówienia „nie”.

Gdy nie potrafimy „przeżywać” emocji, uczuć i tłumimy je w sobie w pewnym sensie hodujemy nowotwory, które kumulują i zamykają w sobie ten ładunek emocjonalny zapewniając nam przetrwanie najtrudniejszych momentów w oczekiwaniu na lepszy czas, kiedy to znajdziemy rozwiązanie naszego emocjonalnego konfliktu.

Mężczyźni zapadający na nowotwór piersi stanowią około 1 % chorujących. Ich emocjonalna przeszłość jest dokładnym odzwierciedleniem losów kobiet zapadających na tę chorobę. Powyższe informacje mają charakter powiedziałabym tła i są wstępem do tematu emocjonalnych przyczyn raka piersi.

Słowo klucz dla wyleczenia raka piersi to „niewyobrażalne”. Jakie zdarzenie w Twoim życiu było dla Ciebie „niewyobrażalne, nie do pomyślenia, jakie traumatyczne wydarzenie spadło na Ciebie niespodziewanie, że nie możesz/ nie mogłaś zrozumieć jak to możliwe, jak do tego doszło? Dotyczy konfliktu gniazda/domu rodzinnego.

Dla osoby praworęcznej:

lewa pierś- macierzyńska – związana jest z dzieckiem, podopiecznym, następcą, zwierzątkiem domowym, własną firmą, moim domem, pasją. To miejsce przejawiania się konfliktu gniazda w wąski znaczeniu – tragedii związanej z kimś, do kogo mamy stosunek macierzyński, opiekuńczy.

prawa pierś- dotyczy partnera, brata, szefa, przyjaciela, rodziców, dziadków- to miejsce przejawiania się konfliktu rozszerzonego gniazda, ludzkiej tragedii związanej z osobą, na której nam zależy.

(Dla leworęcznej odwrotnie)

Rak przewodów mlecznych – to około 80% wszystkich nowotworów piersi

Związany jest z konfliktem rozdzielenia, rozłąki w gnieździe, brakiem porozumienia, niezdolnością okazywania uczuć, brakiem komunikacji. Trzeba też przyjrzeć się wszystkim historiom związanym z przekazywaniem i przenoszeniem pożywienia.

Jeśli konflikt odnosi się do gniazda i jest powiązany z uczuciem oddalenia się od bliskiej osoby lub brakiem porozumienia ujawni się jako nowotwór przewodów mlecznych. Przewody służą do transportowania mleka na zewnątrz dla dziecka.

W fazie aktywnej konfliktu (np. gdy cierpimy z powodu rozłąki czy braku komunikacji) następują mikro owrzodzenia. W fazie naprawczej ( w fazie zdrowienia!) ubytki tkanki są uzupełniane i pojawia się guzek.

Przykłady:

Konflikt dotyku, rozdzielenia, oddalenia, oddzielenia np. nie mam kontaktu z moim dzieckiem, które wyjechało na studia. Nie dzwoni do mnie i nie przyjeżdża. Tak bardzo się martwię i tęsknie. Moje dziecko się ode mnie oddala, nie mam z nim kontaktu, nie rozumiemy się.

Mój partner mnie nie przytula, nie troszczy się o mnie. Chyba chce mnie opuścić, odejść. Już za nim tęsknię, nie rozmawiamy ze sobą. Nie mówi już do mnie czule. Boję się, że nie znajdę odpowiedniego partnera, męża, towarzysza, którego będę mogła przytulić i kochać. Nie mogę wyrazić mojej miłości, nie mogę jej przekazać, ktoś trzyma dystans, nie pozwala się kochać, nie przyjmuje mojej miłości.

Treść emocjonalna to przerwanie, zniszczenie kontaktu, bliskości, dotyku w rejonie serca i piersi: z mamą, rodziną, wspólnotą, przyjaciółmi, partnerem.

Rak gruczołów mlecznych – gruczolakorak (około 20 %wszystkich nowotworów)

Konflikt: dramat w gnieździe/ w domu

Konflikty opieki, troski, dbania o kogoś lub kłótni. Niepokój, niezadowolenie oraz zmartwienia dotyczące opieki. Konflikt utarczki, kłótni, niepokoju w gnieździe np. kłótnie z partnerem, niebezpieczeństwo rozpadu rodziny. Konflikt opieki, troski o dziecko w związku z jakimś wypadkiem, chorobą.

Ten rak wywodzi się z komórek wytwarzających mleko. Konflikt jest w tym przypadku konfliktem gniazda przeżywanym przez kobietę jako dramat dotyczący jej dziecka, męża, małżeństwa, domu, rodziny (dotyczy tego co rzeczywiste, wirtualne, symboliczne i wyobrażone)

Powstaje „super wydajna pierś” aby symbolicznie nakarmić swoich bliskich.

Podczas fazy aktywnej powstaje guz, który w fazie naprawczej rozkłada się. W przypadku gdy konflikt powtarza się, po kolejnej traumie tkanka bliznowata i guzek pozostają. Konflikt gniazda ma związek z gruczołami piersiowymi ponieważ jest związany z możliwością wyprodukowania pożywienia przez samą kobietę. Właśnie tak kobiety ratują tych, których kochają!

Torbiel może pojawić się w piersi gdy mam poczucie winy w odniesieniu do macierzyństwa lub jeśli przeżyłam wstrząs emocjonalny.

Może pojawić się gdy tak bardzo pragnę chronić osoby, które kocham, że nie pozwalam im samodzielnie żyć, decyduję za nie, staję się nadopiekuńcza.

 

Uświadomienie i zrozumienie naszych konfliktów emocjonalnych inicjuje i przyspiesza proces zdrowienia.

Dbajcie o siebie. Z Miłością i Wdzięcznością Aneta